keskiviikko 18. helmikuuta 2026

Sähkölinjojen rakentaminen ei saa olla maanomistajien ryöstöä

Suomi tarvitsee sähköä, mutta sen siirtäminen ei saa tapahtua yksittäisten maanomistajien kustannuksella. Nykyinen tapa rakentaa kantaverkkoa on epäreilu ja vanhanaikainen.

Pilkahinnalla toisen omaisuutta

Fingrid voi tällä hetkellä lunastaa maata sähkölinjoille lähes ilmaiseksi. Jos viljelijä tai metsänomistaja menettää hehtaarikaupalla parasta metsäänsä, hänelle maksettava korvaus on usein vain murto-osa maan todellisesta arvosta. Tämä ei ole oikeudenmukaista kauppaa, vaan valtion tukemaa pakkolunastusta, joka rikkoo omaisuudensuojaa.

Tekniikka on jo olemassa

Fingrid väittää säästävänsä rahaa rakentamalla leveitä ja halpoja linjoja. Samaan aikaan se kuitenkin tuhoaa luontoa ja aiheuttaa turhaa metsäkatoa. On olemassa pylvästekniikkaa, joka veisi puolet vähemmän tilaa kuin nykyiset ratkaisut. Miksi tätä tekniikkaa ei käytetä? Vastaus on tyly: koska maanomistajalle ei tarvitse maksaa haitasta kunnon korvausta, Fingridillä ei ole halua investoida kalliimpiin ja kapeampiin pylväisiin.

Kärsijät jäävät väliin

Suuret sähkön tuottajat ja kuluttajat hyötyvät siirrosta, mutta linjojen alle jäävät alueet ovat pelkkiä häviäjiä. Erityisesti Itä-Suomessa ja siirtoreittien varrella kunnat ja asukkaat kärsivät maiseman ja metsän tuhoutumisesta ilman, että he hyötyvät tilanteesta millään tavalla.

Mitä pitäisi tehdä?

Lunastuslaki on korjattava: Maanomistajille on maksettava aito markkinahintainen korvaus.

Vuokramalli käyttöön: Maasta pitäisi maksaa jatkuvaa vuokraa koko siltä ajalta, kun linja on käytössä.

Haitat minimiin: Fingrid on velvoitettava käyttämään tekniikkaa, joka säästää metsää, vaikka se maksaisi yhtiölle enemmän.

Valtio on Fingridin suurin omistaja. On aika, että hallitus ottaa vastuun ja lopettaa maanomistajien kyykyttämisen. Sähköverkkoa ei pidä rakentaa tuhoamalla suomalaisten perintömetsiä pilkahinnalla.