Tarkastellaan Jämsän kaupunkiin tehtyä valtuustoaloitetta. Ohessa on esitetty itse valtuustoaloite ja sen lausunto.
Asiantuntija antoi lausunnon ja totesi valtuustoaloitteen lausunnon vääräksi. Lausunto on kirjoituksen lopussa.
VALTUUSTOALOITE
Valtuustoaloite 17.3.2025 / Jämsä on säilytettävä tuulivoimaloista vapaana kuntana (Pekka Kataja + neljä allekirjoittajaa)
Pekka Kataja ja neljä (4) allekirjoittajaa ovat kaupunginvaltuuston kokouksessa 17.3.2025 jättäneet valtuustoaloitteen koskien esitystä, että Jämsä on säilytettävä tuulivoimaloista vapaana kuntana.
Aloitteessa esitetyt vaatimukset
Jämsä on säilytettävä tuulivoimaloista vapaana kuntana - kaikkialle vyöryvien elinympäristön pilaajien torjunta on sukupolvemme tärkeimpiä tehtäviä
Rakentaminen tulee tarvittaessa estää kaavoitustoimenpiteillä. Rakentamiseen tarvittavia lupia ei saa myöntää
Vaatimuksille esitetään seuraavat perustelut
Kiinteistöjen ja maa-alueiden arvojen raju aleneminen voimaloiden vaikutuspiirissä
Tuulivoiman tuotto on satunnaista, sen varaan sähköntuotantoa ei voi rakentaa
Tuulivoiman kiinteistöverotuottoja on laajasti liioiteltu, niillä ei pelasteta kuntien taloutta. Monet pikkukunnat tarttuvat harhaluuloissaan kuin hukkuvat oljenkorteen
Enimmiltä osiltaan tuotot valuvat ulkomaille
Maisemat tuhoutuvat laajasti ja alueet tulevat elinkelvottomiksi
Muut ympäristöhaitat, maankäytön estyminen monin tavoin. Lähes kaikille luonnonvaraisille eläimille eläminen tuulivoimaloiden lähialueilla käy mahdottomaksi ja erityisesti petolinnuille ja muuttolinnuille tuulimyllyt ovat erittäin suuria tappajia
Voimaloiden tuottama korvin kuultava häiritsevä ääni ja erityisesti terveydelle vaarallinen alitaajuonen ääni. Saksassa sairaskassat maksavat korvauksia tuulivoimaloista johtuville sairauksille
Yksittäinen tuulivoimala tuottaa sähköä vain muutaman kuukauden vuodessa
Välkehaitat
Voimaloiden rakentajatkin pääosin ulkomailta. Eivät maksa verojaan Suomeen
Ongelmajäte purettaessa, valtavat purkukustannukset
Oheiskustannuksina mm. uusien sähkönsiirtolinjojen tarve ja alkuperäisen luonnon ja metsien tuhoutuminen niiden alta ja samalla hiilinielujen laaja väheneminen, kantaverkon vahvistaminen ja varavoiman rakentaminen. Näidenkin valtavat kustannukset tulevat kuluttajien maksettavaksi.
Ympäristörikos pahinta lajia. Suomessa on jo suuret alueet pilattu lopullisesti.
Aloitteessa esitetään edellä mainittujen lisäksi lisäsyitä miksei tuulivoimaa saisi rakentaa lisää:
Tuulivoima tuotti vuonna 2024 keskimäärin 25% koko kapasiteetistaan.
Ruotsin kolme suurinta tuulipuistoa on konkurssissa. Vuoden 2024 alusta laskien Suomessa ei ole aloitettu yhtään tuulivoiman rakentamista. Rahoittajat havahtumassa todellisuuteen
Maan sähköntuotantoa ei voi rakentaa sääriippuvaisen tuotannon varaan; huoltovarmuuskysymys
Tuulivoima aiheuttaa luonto-, maisema- ja eläimistötuhoja
Maanvuokrausmenettely on röyhkeää
Vähätellään tuulivoiman työllistämisvaikutuksia paikallisesti
Mihin tuulivoimaloiden sattumanvarainen ylituotanto aiotaan myydä
Sähköteknisesti tuulivoima on uhka koko sähköverkon vakaudelle
Yhteenveto aloitteen sisällöstä
Aloitteessa esitetään, että Jämsä tulee säilyttää tuulivoimaloista vapaana kuntana, ja että mahdollinen tuulivoimarakentaminen tulisi tarvittaessa estää kaavoituksellisin keinoin eikä rakentamiseen tarvittavia lupia saa myöntää.
ALOITTEEN KÄSITTELY
Lainsäädännöllinen lähtökohta ja kaupungin tehtävä
Alueidenkäyttölain 1 §:ssä todetaan seuraavasti: Tämän lain tavoitteena on järjestää alueiden käyttö ja rakentaminen niin, että siinä luodaan edellytykset hyvälle elinympäristölle sekä edistetään ekologisesti, taloudellisesti, sosiaalisesti ja kulttuurisesti kestävää kehitystä.
Kaupungilla ei ole toimivaltaa yleisesti kieltää tuulivoimarakentamista koko alueellaan. Suomen lainsäädäntö perustuu tapauskohtaiseen arviointiin: hankkeiden soveltuvuutta arvioidaan aina kaavoitus- ja ympäristömenettelyjen kautta.
Tuulivoimarakentamisen suunnittelun periaatteet ja vaikutusten arviointi
Tuulivoimahankkeiden suunnittelu perustuu valtakunnallisiin alueidenkäyttötavoitteisiin (Valtioneuvoston päätös 14.12.2017).
Jokainen tuulivoimahanke sisältää seuraavat toimenpiteet sekä erillisselvitysten laadinnan:
Osayleiskaavan laadinnan tai muun kaavoitusemenettelyn. Osayleiskaavassa määritellään mm. tuulivoimaloiden sijoittuminen, liikenneyhteydet voimaloille, etäisyydet vakituiseen ja loma-asumiseen. Osayleiskaavan laadinnan yhteydessä huomioidaan myös alueen luonto- ja ympäristöarvot.
Ympäristövaikutusten arviointimenettelyn (YVA), jos hankkeessa on kyse vähintään 5 tuulivoimalasta tai tuulivoimaloiden kokonaisteho on vähintään 45 MW (YVA-laki, liite 1).
Tapauskohtaisesti Lupa- ja valvontavirasto (LVV) voi vaatia arvioinnin pienemmissäkin hankkeissa, jos hankkeen vaikutukset ovat merkittäviä.
Tuulivoimakaavoitus edellyttää useita erillisselvityksiä, joiden avulla arvioidaan hankkeen vaikutukset ympäristöön, asutukseen ja muihin maankäyttömuotoihin. Selvitysten tarve ja tarkkuus määräytyy kaavatason ja hankkeen vaikutusten merkittävyyden mukaan. Selvityksiä voivat olla:
Maisemaselvitys ja näkyvyysanalyysit, jotka käsittelevät hankkeen vaikutuksia maisemarakenteeseen, kulttuuriympäristöön ja maiseman sietokykyyn
Melu- ja välkemallinnukset, joissa arvioidaan tuulivoimaloiden aiheuttama melu, pienitaajuinen ääni sekä lapojen aiheuttama varjostus- ja välkevaikutus
Linnustoselvitykset, kuten pesimälinnuston kartoitukset, muuttoreittien tarkastelut ja törmäysriskin arviointi
Lepakkoselvitykset, joissa arvioidaan tärkeät lisääntymis- ja levähdyspaikat sekä vaikutukset lajien suojelutason säilymiseen
Luontotyyppi- ja kasvillisuusselvitykset, joissa arvioidaan vaikutukset kasvillisuuteen, arvokkaisiin luontotyyppeihin, suojelualueisiin sekä uhanalaisiin lajeihin
Arkeologinen inventointi, jossa selvitetään onko alueella suojeltavia muinaisjäännöskohteita
Rakennettavuusselvitys, arvioi alueen soveltuvuutta tuulivoimaloiden rakentamiseen
Puolustusvoimien ja lentoturvallisuuden selvitykset, kuten tutkavaikutusten ja lentoesterajoitusten huomioon ottaminen.
Liikenteelliset selvitykset, erityisesti liikenneturvallisuuteen ja yhteyksien parantamistarpeisiin liittyen.
Radioviestinnän ja tutkajärjestelmien vaikutusten arviointi, jonka avulla varmistetaan, ettei hanke aiheuta häiriöitä tietoliikenne-, sää- tai valvontajärjestelmiin.
Kaavoitusmenettelyssä arvioidaan tarvittaessa myös hankkeen yhteisvaikutukset muiden alueelle suunniteltujen tai jo toteutuneiden hankkeiden kanssa.
Tuulivoimahankkeiden rakentamisen lupakäytäntö
Alueella, jossa on voimassa alueidenkäyttölain 77a §:n mukainen tuulivoimarakentamista suoraan ohjaava osayleiskaava, rakentamisluvat tuulivoimaloille voidaan myöntää suoraan osayleiskaavan perusteella.
Ehdotus / Päätös
Johtopäätös
Jämsän kaupungilla ei ole voimassa olevan lainsäädännön mukaan perustetta julistautua tuulivoimavapaaksi alueeksi.
Toimivalta, johon päätös perustuu: Hallintosääntö 28 §
Kaupunginhallitus antaa seliteosan mukaisen vastauksen valtuustoaloitteeseen.
Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että se toteaa valtuustoaloitteen johdosta annetun selvityksen riittäväksi ja aloitteen loppuun käsitellyksi.
Tämä pykälä tarkastetaan kokouksessa.
ASIANTUNTIJAN LAUSUNTO LIITTYEN VALTUUSTOALOITTEEN KÄSITTELYYN
On väärin lausuttu. Suomessa ei ole väitetynlaista lainsäädäntöä. Suomen järjestelmä perustuu kuntien itsehallintoon. Siihen sisältyy myös kuntien kaavoitusmonopoli, eli yksinoikeus päättää alueensa maankäyttöön liittyvästä kaavoituksesta. Kunta voi siis vapaasti päättää, kaavoittaako se alueitaan tuulivoimalle vai ei ja myös siitä, minkälaisilla ehdoilla se niitä kaavoittaa (tietysti alueidenkäyttöä ja rakentamista koskevan lainsäädännön puitteissa).
Kunnalla on siis täysi vapaus julistautua vaikka "tuulivoimavapaaksi kunnaksi", jos niin haluaa. Tuulivoimayhtiöiden kaavoitusaloitteita ei ole pakko hyväksyä, ja kunnalla on myös vapaa valta hyväksyä tai hylätä valmisteilla oleva kaava, ja myös keskeyttää kaavaprosessi sen valmisteilla ollessa.
Siinä tuon valtuustoaloitteen tekijä on oikeassa, että kaavoituksen tulee perustua riittävään tietoon ja kuntalaisten osallistamiseen, mutta ei tämä sitä tarkoita, että kaikki tuulivoimahankkeet olisi pakko ottaa kaavoitukseen. Kyllä tässä on nyt pahasti sekoitettu asioita.
Jotkin kunnat ovat päättäneet, että eivät kaavoita alueelleen tuulivoimaa, mutta tällaiset päätökset eivät ole sitovia, vaan halutessaan kunnan päättäjät voivat milloin hyvänsä päättää toisinkin.